2016 Endorsements

REALTOR® PARTY CANDIDATES

After months of television ads, and stacks of mail asking for your vote, it is almost time for REALTORS® to head to the polls and elect the next class of REALTOR® Party Champions. Across the state, REALTOR®-endorsed and supported candidates will be asking for your vote, and stand ready to protect our industry, our clients, and the housing market from unnecessary regulation and harmful taxation. We encourage all REALTORS® to support our REALTOR® Party Champions on November 8th!

Check Out the 2015-2016 Class of REALTOR® Party Champion Candidates

 

Minnesota House of Representatives

Rep. Joe Hoppe (Chaska)

Rep. Greg Davids (Preston)

Rep. Pat Garofalo (Farmington)

Rep. Jim Knoblach (St. Cloud)

Rep. Tim O’Driscoll (Sartell)

Rep. Sarah Anderson (Plymouth)

Rep. Jim Nash (Waconia)

Rep. Peggy Scott (Andover)

Rep. Debra Hilstrom (Brooklyn Center)

Rep. Roz Peterson (Burnsville)

Barb Haley (Red Wing)

Mary Shapiro (Minnetonka)

Rep. Nels Pierson (Rochester)

Tony Jurgens (Cottage Grove)

Duane Sauke (Rochester)

Rep. Dave Baker (Willmar)

 

Minnesota Senate

Sen. Jim Metzen (South St. Paul)*

Sen. Vicki Jensen (Owatonna)

Sen. Rod Skoe (Clearbrook)

Sen. Ann Rest (New Hope)

Sen. Warren Limmer (Maple Grove)

Sen. Carrie Ruud (Breezy Point)

Sen. Tom Bakk (Cook)

Sen. Karin Housley (Stillwater)

Sen. Paul Gazelka (Nisswa)

Dan Wolgamott (St. Cloud)

Rich Draheim (Northfield)

*Not Seeking Re-Election in 2016

 

City and County Candidates

Luke Hellier (Lakeville City Council)

Stan Karwoski (Washington County Commissioner District 2)

Warren Claflin (South St. Paul City Council)

Anthony Fernandez (West St. Paul Council Ward 2)

Dave Meisinger (West St. Paul Mayor)

Andrea Date (Woodbury City Council)

Brad Greskowiak (Coon Rapids Ward 1)

Kevin Zabel (Oakdale City Council)

Doug Anderson (Lakeville Mayor)

Thomas Egan (Dakota County Commissioner District 3)

Mike Supina (Eagan City Council)

Lisa Weik (Washington County Commissioner District 5)

Joe Atkins (Dakota County Commissioner District 4)

Christine Nelson (Lake Elmo City Council)

Rhonda Sivarajah (Anoka County Commissioner)

Brian Zeller (Lakeland Shores Mayor)

Julie Braastad (Anoka County Commissioner District 2)

Barb Olsen (Sherburne County Commissioner District 1)

Donna Schmitt (Columbia Heights Mayor)

Victoria Reinhardt (Ramsey County Commissioner District 7)

Chris Gerlach (Dakota County Commissioner District 7)

Jim Bradrick (Burnsville City Council)

Scott Lund (Fridley Mayor)

Amy Williams (Lakeland Mayor)

Randy Staver (Rochester Council President)

Scott Hoss (Rochester Council Ward 2)

Nancy LaRoche (Crystal City Council)

Brad Aho (Eden Prairie City Council)

Bill Blonigan (Robbinsdale City Council Ward 1)

Casey Peak (Crystal City Council Ward 3)

Judy Johnson (Plymouth City Council Ward 1)

Jim Sanborn (Waconia Mayor)

Kris Lawrence-Andersen (Brooklyn Center City Council)

Lisa Jacobson (Brooklyn Park City Council Ward E)

Mike Fischer (Edina City Council)

James Jackson (Brooklyn Park City Council)

Jim Davis (Plymouth City Council)

Julie Deshler (Crystal City Council Ward 4)

Lisa Rudolph (Richfield City Council)

Phillip Gray (Brooklyn Center City Council)

Dennis Walsh (Orono Mayor)

Judy Hanson (Maple Grove City Council)

Richard Crosby (Orono City Council)

Victoria Seals (Orono City Council)

Jim Adams (Crystal Mayor)

Search form